Masáž, baňková masáž a baňkování
Protože intenzivněji prokrvuje, působí hlouběji než klasická masáž. Podporuje látkovou výměnu, výživu tkání, zlepšuje prostupnost pokožky a proces jejího dýchání, podporuje odtok žilní krve i lymfy, detoxikuje, ovlivňuje vnitřní orgány a posiluje autonomní obranný systém.

V důsledku podtlaku v baňce začne prosakovat krev (extravazáty) pouze na nemocných místech nebo v Headových zónách napadených nebo oslabených orgánů. Hematomy se nikdy neobjevují na zdravých místech.
Terapie obecně povzbuzuje obranné síly těla a tím zastavuje záněty nebo jim brání v šíření. Výrazně urychluje lékařskou léčbu nebo alespoň zmírňuje potíže.
Nejrychlejší účinky terapie lze pozorovat při:
- akutních a subakutních bronchitidách
- angínách (vlastní zkušenost - v den baňkování bez bolesti v krku)
- chřipkových infekcích
- zápalech plic
- při silném nachlazení a virózách
Terapie provedena hned v začátku působí téměř okamžitě. V případě terapie v pozdější době medikamentózní léčbu výrazně zesílí a urychlí.
Při žádném jiném onemocnění nedospěje baňkování k úspěchu tak rychle, jako při onemocnění dýchacích cest, a proto jsou tyto potíže doménou baňkování. To se však netýká astmatu, které je na delší dobu.
Dále je vhodná terapie při:
- Nemoci hlavy (bolesti, migrény, tinitus, dutiny)
- Kardiovaskulární onemocnění (Angina pectoris, krevní tlak)
- Nemoci pohybového aparátu (viz. lokální baňková terapie)
- Nemoci pohlavních orgánů (poruchy, potíže, záněty impotence)
- Nemoci močových cest (nefritida, cystitida = záněty ledvin i moč. měchýře)
- Nemoci nervové soustavy (záněty nervů neuritida, ischialgie, ischias, vegetativní dystonie)
- Cévní onemocnění (křečové žíly)
Účinky baňkování:
- stimuluje krevní i lymfatický oběh, zvýšeným průtokem krve se zvýší teplota v kůži i ve svalech, což je hlavní efekt baňkování
- zrychluje metabolismus v kůži (největší orgán), zlepšuje se činnost potních a mazových žláz a zvyšuje se přísun živin ke tkáním
- u kloubů zvyšuje sekreci synoviální tekutiny, zároveň odstraňuje spasmy kolem postiženého kloubu a svaly se uvolní
- stimulují vnitřní orgány, zvyšuje peristaltiku, motilitu gastrointestinálního traktu, zlepšuje trávení a vstřebávání živin
- stimuluje nervová zakončení
- detoxikuje
Způsoby baňkování:
- Slabé přiložení - tonizační. Doplňuje energii, klient necítí bolest. Vhodné pro oslabené jedince, starší osoby a děti. Doba trvání 30 min.
- Střední přiložení - doplňující. Děti starší 7 let a dospělí. Lze použít i na břicho a obličej.
- Silné přiložení - vypouštějící, drénující = nejsilněji působící technika. Je to náročné i pro klienta. Doba trvání 10 až 20 min. Mohou se objevit kapky krve nebo puchýřky. Nesmí se použít na obličeji, břiše, v oblasti žaludku, u dětí do 14 let a oslabených jedinců.
- Pohyblivé baňkování = střední přiložení. 5 až 15 min.
- Krvavé, mokré, s jehlou, vodou atd.